Vítejte na našem webu V našem sboru SDH Petroupim vlastníme stříkačku Sigmund LM 32 z roku 1937. Do letošního roku jsme ale o ní nevěděli takřka nic. Nedochovala se nám k ní žádná dokumetace. Po roce pátrání se nám podařilo nějakou dokumentaci získat. Nebylo to jednoduché a zjišťuji, že hodně dokumentů se nachází ve vlastnictví jednotlivých sborů. Na těchto stránkách bych chtěl proto nabídnout všem zájemcům o tyto krásné a spolehlivé stroje, prezentaci jejich strojů a případně kontakty na ně, tak aby mohlo dojít k výměně informací, zkušeností a vůbec umožnit představení jednotlivých typů stříkaček, které firma Sigmund vyráběla. Dále bych zde chtěl shromáždit informace a zajímavosti týkající se přímo samotné firmy. Záleží na projeveném zájmu, zda a jakým směrem se budou stránky rozvíjet. Veškeré dotazy a informace můžete zasílat na kontaktní e-mail. Tato stránka není určena pro komerční využití. Jedná se pouze o bezplatnou a nezištnou pomoc mezi sbory a vlastníky stříkaček

Historie firmy Sigmund

Ludvík Sigmund (1836 Třebčín - 1899Lutín) dědeček ing. Miroslava a ing. Jana Sigmunda se stal roku 1868 pomocníkem Lutínského studnaře a pumpaře Tomáše Vychodila.

Roku 1876 si založil svou firmu, kde pracoval se svými syny Janem a Františkem, kteří později položili základ závodu:"J.a F. Sigmund, Brunnen - u.Pumpen machrei in Lutein". Tehdejší pumpy byly dřevěné. Tito bratři však již v roce 1906 vyráběli železné pumpy a v roce 1908 si nechali zaprotokolovat podnik jako "Továrna na čerpadla, bratří Sigmundové v Lutíně, podnikatelství vodovodů a koncesionářský závod studnařský". Další rozvoj vedl k pozdějšímu závodu v oboru čerpací techniky - Sigma Lutín a.s. Firma se rychle rozvíjí a najímá první dělníky. Synové Jan  a František firmu dále rozšiřovali, ale největšího rozmachu dosáhla ve třetí generaci, za vedení Janových synů Jana a Miroslava.

Heslo: "Na pumpy jsou Sigmundi" se stalo brzy známým po celých Čechách. V roce 1922 si nechala firma zaregistrovat ochranné známky:"SIGMA a znak Neptunův trojzubec". Další rok se nesl v duchu elektrifikace a vybavení dílen moderní obráběcí technikou. O rok později 1924 otvírají filiální prodejnu v Praze.Roku 1927 byla zavedena výroba benzinových hasičských stříkaček a pojízdných motorových postřikovačů pro chmelnice. Třicátá léta pro firmu znamenají expanzi a to tuzemskou i zahraniční. Zaměstnává 650 lidí a zavádí do výroby řadu novinek: ponorné čerpadlo "Nautila", domácí vodárnu "Darling" , vyrábí široký sortiment čerpadel všech konstrukčních principů. V zemědělství slaví úspěchy díky zavlažovacím systémům "Revolt a Raketa". V roce 1935 rodina Sigmundů zakládá v Lutíně nový podnik s názvem "Chema". Moderní závod se specializuje na výzkum výrobu a prodej prostředků na ochranu proti bojovým plynům a prostředků protiletecké ochrany. Výroba se specializuje na fltrační zařízení a filtry do plynových masek. V roce 1937 odchází ing. Miroslav Sigmund do Anglie a zakládá společnost "Sigmund Pumps LTD s pobočkami v Londýně a Newcastelu, orientovanou na výrobu hasičských stříkaček, pro Britské ministerstvo vnitra a Londýnský hasičský sbor.

Během druhé světové války, po popravě ředitele a spolumajitele ing. Jana Sigmunda v roce 1942, byl podnik v Lutíně konfiskován Němci a ve vysoké míře přebudován na výrobu zbrojních součástí pro tanky, ponorky, letadla a automobily. Po válce navzdory faktu, že ing. Jan Sigmund byl popraven Němci byla firma v roce 1945 znárodněna a transformací na národní podnik  Sigma Pumpy byla zahájena výstavba nových hal s cílem specializace  na produkci průmyslových čerpadel. Rozšiřuje se vývojové a konstrukční zázemí podniku. V roce 1950 byla vydána vyhláška ministerstva průmyslu o zřízení samostatného podniku Továrna na hasísí zařízení THZ ve Vysokém Mýtě v bývalé firmě Stratílek a výroba hasičských stříkaček v Lutíně končí.

Do té doby se firma věnovala hasicí technice poměrně hodně. Vyráběla několik typů stříkaček a to od ručních až po čerpadla montovaná na hasičská auta.

Malé ruční stříkačky byly vyráběny s označením PROTEKTA, známá pod názvem Berlovka, podle klasického držáku ve tvaru berle. Tyto stříkačky byly vhodné k hašení podkrovních požárů a k zalévání doutnajících trámů. Protekta byla vyráběna ve dvou provedeních a to k přímému čerpání z postavené nádoby, nebo se zvláštním nástavcem prodloužení 2-5 m sací hadičky s košem. V tomto případě byla určena k čerpání vody z hlubokých nádrží. Dále to byla nouzová stříkačka s označením FRUKTA, která měla menší výkon než Protekta. Tato stříkačka patřila v období II.světové války k povinné výbavě ve všech větších domech, jako prostředek Civilní Protiletecké Ochrany (CPO) na likvidaci menších ohnisek požáru. I tato stříkačka byla vyráběna v několika provedeních. A to FRUKTA SP, která se vkládala do nádoby s vodou, nebo FRUKTA 10 CP a FRUKTA 20 CP. Stříkačky byly pevně namontovány v nádobě s obsahem 10 nebo 20l vody.

Dále to byly stříkačky s označením Sigmund PS (přenosné stříkačky lehké konstrukce) vyráběné s typovým označením P a SP. Byly velice jednoduché a spolehlivé s výkonem 1000l/min. Vyráběly se také vícestupňové hasičské pumpy známé pod značkou SIGMA FF, nebo stříkačky s dvoutaktními motory Sigmund Z.

Továrnu opouštěly i dvoukolové motorové stříkačky Sigmund LM a SLM, MS s různými motory ( Škoda, Zbrojovka a Wikov) o různém výkonu, stejně jako různě výkonné pumpy.

Mimo hasičských stříkaček vyráběli Sigmundi také pěnotvorné zařízení Kometa pro výrobu vzduchové pěny. K tomu byly určeny pěnotvorné hubice s přisávacím přístrojem nebo bez něj. Dále to byl přístroj MiXOR pro mísení pěnidla s vodou v pumpě, nebo pojízdné pěnové soupravy.

Vyráběli také hasicí přístroje PULVAR KOMETAL a další. Nebyly vyráběny přímo v Lutíně, ale v pobočných závodech v Berouně a v Letkách. Pro hasiče se také vyráběly kyslíkové přístroje ROF o váze 3,5 nebo 4,3kg.

 

Upravil Mirek Vašák

Použité prameny:

p. Jaroslav Šmejkal ČER-TECH s.r.o. čerpací technika

www.sigmagroup.cz

www.encyklopedie.brna.cz

www.fronta.cz

p. Alois Vláčil Sigmund - Pumpy Lutín u Olomouce

 

Zajímavosti Firmy:

V roce 1927 byl založen, po požáru Lutínského hostince "U Popelků", Závodní sbor hasičů.  Měl 17 členů a náčelníkem byl p. Alois Plucek. Továrna dodala výzbroj, výstroj a dvoukolovou stříkačku. Hadice zakoupila obec. Příslušel pod VIII. hasičskou župu Olomouc- Šternberk.

O 9 let později 1936 byl založen 10. března Ženský  dobrovolný ochranný sbor. Nebyly to ženy pro "okrasu", ale byly velmi činné. Zúčastňovaly se s úspěchem různých cvičení a také zasahovaly u požárů. Tento sbor měl 81 členek.